wtorek, 3 maja 2016

Alkohole DOBRE i ZŁE dla włosów


Od czasu mojej przygody z maniakalnym dbaniem o włosy zaczełam strasznie zwracać uwage na składy kosmetyków, ktore mam zamiast kupic i raczej nie zwracać uwagi na informacje od producenta. Wszelkiego rodzaju kosmetyki, ktore miały w skladzie alkohol były przeze mnie odkladane a  kosmetyki 100% naturalne tez nigdy sie nie znajdowały w mojej łazience bo za daleko mi było do sklepu z ziołami.
Tak więc po dłuższym zastanowieniu sie stwierdziłam, że przeciez niemożliwe aby w 98% kosmetykach był alkohol i wszystko niszczyło moje włosy. Zaczełam sie wgłebiać w temat składu + alkoholu, bo jakoś w szkole Fryzjerskiej nie był poruszany  ten wątek. Mam zamiar się dzisiaj z wami podzielić wiedzą nabyta na ten temat. Zapewne dużo z was nadal z przerażeniem odklada każdy kosmetyk . A przeciez jak wszystko a także alkohole możemy podzielić  na te DOBRE i ZŁE.  

Teoria: Alkohole to grupa związków organicznych, posiadającym łańcuch węglowy i polarną grupe hydroksylową. Opisana róznica w ich działaniu na włosy wynika z samej budowy .


Alkohole ZŁE-powinniśmy ich unikać ze wzgledu na zły wpływ na nasze włosy i skóre głowy:1.ETANOL(ethanol alcohol) najczesciej znajduje sie w składach wcierek do włosów, które                podrażniaja i wysuszaja. Natomiast w mniejszym stęzeniu i z duża ilością środkó nawilżajacych działa dobże lecz jednak lepiej go unikać.

2.ALKOHOL BENZYLOWY( benzyl alcohol)   - wywołuje reakcje uczuleniowe, jest stosowany     jakos rozpuszczalnik substancji zapachowych     
                          
3.ALKOHOL IZOPROPYLOWY( isoprypol alcohol) - wysusza nasza skóre i włosy.                       

4.PROPANOL ALCOHOL                                                                                                   
                                                                                                  
5. ISOPROPANOL ALCOHOL
  
6.STEARYL ALCOHOL

7. ALCOHOL DENAT                                                                                            

Wszystkie te alkohole pełnią te same funcje. Ze wzgledu na niską mase cząsteczkową szybko odparowują przez co stosowane są jako dodatek myjący w celu szybszego schnięcia włosów. Niszczą poprzez rozpuszczanie naszej naturalnej warstwy chronnej włosów i wysuszaj je.

Alkohole DOBRE - czyli tłuszczowe, uważana są za dobre ponieważ zmiękczają, natłuszczają i wygladzaja włosy, pomagaja zatrzymać wode wewnątrz włosa. 


1. CETYL ALCOHOL   
                        
2. MYRISTYL ALCOHOL

3.STEARYL ALCOHOL

4. CETEARYL ALCOHOL

5.BENEHYL ALCOHOL

6. LAURYL ALCOHOL

7. ACETYL ALCOHOL

8. STEROL ALCOHOL

9. LANOLIN ALCOHOL

10. STEARIC ALCOHOL 


Alkohole tłuszczowe możemy znaleźć wśród pięciu pierwszych składników w większości masek i odżywek do włosów. Najpopularniejsze to alkohol cetylowy i stearylowy. Alkohole tłuszczowe są emulgatorami, dzięki którym faza wodna i olejowa łączą się w odżywce. Ponadto sprawiają, że produkty łatwiej rozprowadzają się na włosach. Warto jednak pamiętać, że jeśli substancje te są stosowane w nadmiernej ilości, mogą łączyć się z naturalnym łojem znajdującym się na owłosionej skórze głowy, tworząc lepką substancję, która sprawia, że kosmyki wyglądają na tłuste. Alkohole tłuszczowe mogą również występować w szamponach i odżywkach (ok. 4-5% zawartości), w roli substancji zagęszczających, niejonowych środków powierzchniowo czynnych oraz stabilizatorów emulsji. Zwłaszcza w tańszych produktach niejednokrotnie zastępują one droższe polimery.
DO ALKOHOLI DWU I WIELOWODOROTLENOWYCH ZALICZAMY:

GLICERYNE- działa nawilżająco i chłonnie lecz w upalne dni moze pobierać wode z włosow przez co powodować puszenie 

SORBITOL - działa nawilżająco i przeciwbakteryjnieTak więc dziewczyny idziemy do łazienek, sprawdzamy składy i co szkodliwe dla naszych włosów wyrzucamy! bo przecież włosy to najlepsza wizytówka każdej kobiety :D 
                                            

1 komentarz: